יש דברים שאף פעם לא יסתדרו האחד עם השני: שתיית מיץ תפוזים מיד לאחר צחצוח שיניים, השכן הטבעוני ובשר, ילדים ובית מסודר וגם שמן ומים.

לעומת זאת הילדים שלי וניסויים שיש בהם נוזלים או כמו שהם מכנים זאת "קסמים שיש בהם שיקויים"- זו אהבה ממבט ראשון. באופן כללי כל דבר שמגדיל את רמת הבלאגן בבית, או כמו שהטרול מסביר להם ״מגדיל את האנטרופיה בבית״, הוא מבורך מבחינתם.

אז אם עדין לא סיימתם להכין את ארוחת הערב ואתם צריכים קצת תעסוקה לצעירים שבחבורה הניסוי הזה הוא בדיוק בשבילכם. כמובן שאפשר לעשות אותו גם בכל הזדמנות אחרת. דרך אגב, גם הנסיכה בת השנתיים וחצי ביקשה כוס משלה והשתלבה נהדר בהכנת השיקויים.

ניסוי שמן ומים

מה צריך?

  • כוס שקופה‌‌
  • שמן מכל סוג שהוא (במידה ורוצים שהרקע יהיה שקוף משתמשים בשמן תינוקות. מומלץ להשתמש בשמן מאכל אם הילדים צעירים ויש חשש שיכניסו את הנוזלים לפה)‌‌
  • מים
  • צבעי מאכל‌‌
  • פיפטה/טפי/מזרק (לפני שקניתי פיפטות תמיד שמרתי את הטפי מהויטמינים הנוזליים)‌‌
  • כוסות קטנות/צלוחיות

מהלך הניסוי

  1. מזגו מים למספר כוסיות והוסיפו לכל כוס צבע מאכל שונה, אפשר ליצור צבעים חדשים על ידי ערבוב צבעי מאכל שונים.  

2. בכוס השקופה מלאו שמן עד כמחצית הכוס.

3.  טפטפו בעזרת הטפי את צבעי המאכל לתוך הכוס עם השמן.

4.  על מנת להמחיש את העובדה שמים לא מתערבבים עם שמן ניתן לערוך ניסוי דומה כאשר השמן מוחלף במים. מלאו חצי כוס נקיה במים וטפטפו לתוכה מים צבעוניים. מה ההבדל בהתנהגות המים הצבועים בשתי הסביבות השונות?

למה?

למה המים והשמן לא מתערבבים? לילדים אפשר להסביר שמולקולות המים נמשכות טוב יותר אחת אל השנייה מאשר למולקולות השמן. למי שמחפש הסבר קצת יותר מעמיק זה נובע מכך שמולקולות המים הינן קוטביות (יש להם אזור שבו מרוכז המטען השלילי ואזור בעל ריכוז גבוהה של מטען חיובי) ואילו מולקולות השמן אינן קוטביות. אתם יכולים לחשוב על הכוס כמסיבת ריקודים גדולה, כמו שמסביר ג׳ון פולארד בסרטון קליל: ״יש הרבה יותר דרכים שמים יכולים לרקוד כשהשמן יורד מרחבת הריקודים, אז המים דוחקים את השמן החוצה... במילים אחרות שמן ומים לא מתערבבים מפני שהם פשוט לא פרטנרים טובים לריקוד״.

למה השמן צף על פני המים? המים צפופים יותר מאשר השמן, ככל שהחומר בעל צפיפות גבוהה יותר הוא ישקע למטה ובעלי הצפיפות הנמוכה יצופו למעלה. לדוגמה בורג שהינו בעל צפיפות גבוהה ישקע במים ואילו עץ שהינו בעל צפיפות נמוכה יחסית יצוף על פני המים. ואם אתם רוצים לחקור יותר לעומק את מושג הצפיפות, אני ממליצה על הניסוי מגדל צבעים ממי סוכר.