שוב הגיע יום שלישי ואיתו הריב הקבוע האם נלך מבית הספר הביתה בדרך הישירה (בן ה-7) או רחוב שניים ליד (בן ה-5) והשופטת או יותר מדוייק היומן האנושי, עבדכם הנאמנה (איך כותבים עבד בנקבה?! שפחתכם הנאמנה?) צריכה להכריע ולהיזכר מי קבע את החוקים לפני שבוע, שבועיים, חודש, חודשיים ואם אפשר גם לפני המבול.

רצה הגורל והפעם בחרנו בדרך הארוכה ועמה חיכתה לנו הרפתקאה: אחד השכנים השאיר אירוסים לשתילה לכל המעוניין וכמה בתים משם שכן אחר השאיר עציצים שאין לו צורך בהם. כמובן שעדין לא אבזרנו עצמנו בכל מה שקשור לגינה ולכן התלבטנו יחד איפה נשתול את הפקעות ובאיזה כלים נשתמש. הבנים הציעו שניקח כף מרק, אבל הסברתי להם שזה לא ממש פרקטי כנגד האדמה הלא מעובדת שיש בגינתנו המאוד קטנה. התחלנו להוציא עשבים עם הידיים וגילינו המון תולעים וחרקים שממש עניינו את הילדים והם חששו שאנו הורסים להם את הבית, אז אני הוצאתי עשבים והם דאגו שכל החרקים ישארו באדמה ולא יעברו לפח הקומפוסט העירוני. השכן החביב שלנו עבר והסביר לנו שאולי כדאי לנו לבחור מקום אחר, אך הסברתי לו שאין לנו ציוד ולכן אנו לא מסוגלים להתמודד עם עשב הפרא שצמח.

insect-hotel-3

נקצר את הסיפור ורק נאמר שבסופו של דבר השכן עזר לנו 3 שעות והביא כל כלי עבודה שקיים על גבי הגלובוס, בנוסף שכנה אחרת הביאה לילדים כפפות עבודה וכולם עבדו במרץ בגינה שגודלה אולי 2 מ״ר.

insect-hotel-2

התוצאה מקסימה, הילדים מאושרים וסוף סוף יש לנו איפה לתלות את בית המלון לחרקים. כמובן שלאחר כמה ימים הכנו ברכת תודה וכמה שושני נוטלה תוצרת בית והבאנו לשכן לאות תודה.

insect-hotel-4
עינכם החדות בטח שמו לב שהקישוטים בברכה עשויים מקרטון בשימוש חוזר. אני גוזרת את קופסאות הקורנפלקס כדי שלילדים יהיה על מה לצייר כאשר משתמשים בצבעי גואש או מים.

מה צריך
בקבוק שתיה קלה חד פעמי של 1.5 או 2 ליטר
סכין יפני
מדבקות ו/או טושים לא מחיקים
ענפים, עלים מיובשים, איצטרובלים, עשב ירוק וכל חומר אורגני אחר
חוט רפיה או צמר

מה עושים?

insect-hotel-6-1

  1. חותכים בעזרת הסכין היפני גליל בערך באורך של 10-15 ס״מ (אין צורך להיות מדוייקים לחרקים זה גודל של ארמון עם 20 חדרים). שלב זה כדאי שיעשה על ידי מבוגר.
  2. מקשטים את הגליל כיד הדמיון הטובה עליכם.
  3. קושרים את חוט הרפיה כדי שתוכלו לתלות את בית המלון על עץ/ גדר או כל מקום חביב אחר.

insect-hotel-9-1

  1. דוחסים לתוך הגליל את החומר האורגני שאספתם בצורה צפופה יחסית על מנת שלא יצא בקלות מהגליל.

insect-hotel-11

  1. יוצאים לגינה ותולים את בית המלון לחרקים
    הערה: אני בטוחה שגם אם אתם גרים בבית משותף השכנים מאוד ישמחו לפריט דקורטיבי זה

למה?
למען גילוי נאות, רעיון זה וביצועו נעשה בעת ביקורנו במוזיאון המים באולימפיה, היתה שם סדנה חינמית שערכו מתנדבים של קק״ל המקומית. המדריך הסביר לנו שאנו בונים בית מלון לחרקים המועילים בגינתנו. זוהי דרך נחמדה לפנק את החרקים שכל כך עוזרים לנו ומאפשר להגדיל את אוכלוסיתם. כאשר שאלתי מה בקשר לחרקים הפחות מועילים שלא לדבר על המזיקים, הוא צחק ואמר שאין דרך לעשות סלקציה אבל צריך לקוות לטוב. ואני אומרת חרקים מועילים פחות או יותר תמיד יהיו אבל זו דרך מצויינת לחבר את הילדים לטבע ושעה של הנאה ויצירה.

blooming
קולקציית תמונות פריחה מאזור סיאטל