אין כמו מתנות בצנצנת - צנצנת זכוכית היא חומר גלם נהדר. בדרך כלל אני אוהבת לשים בהן גרנולה תוצרת בית ולתת עם יוגורט או למלא בעוגיות. השנה חשבתי למה לא להוסיף טאצ׳ אישי ולמשלוח המנות המסורתי להוסיף ניסוי מדעי בצנצנת?!

את משלוחי המנות אני אוהבת לתת בחפץ שימושי כמו קערת סלט, מסכה נחמדה או אפילו תבנית לעוגה. אם אין בנמצא משהו כזה אני מכינה משלוח מנות ב״שימוש חוזר״ מקופסת קורנפלקס או ציורים ישנים של הילדים שאני מגלגלת בצורת קונוס.

תמונה מתקופת האבן. ״שימוש חוזר״ כפול- גם קופסאות קורנפלקס וגם יצירות של הילדים (ערמות הציורים שמגיעות מהגן ותמיד חושבים מה לעשות איתן).

ניסוי הנייר שלא נרטב

מה צריך?

צנצנת בינונית/כוס

נייר סופג

קערה עמוקה מספיק להכניס את הצנצנת כולה בלי שהמים ישפכו (ניתן להשתמש בקנקן)

מים

מהלך הניסוי

1. ממלאים את הקערה במים כך שיכסו את הצנצנת אך לא ישפכו החוצה.

2. הכניסו כדור נייר סופג לתחתית הצנצנת, וודאו שהכדור מספיק גדול ואינו זז כאשר הופכים את הצנצנת.

בזמן שאתם מכניסים את הנייר שאלו את הילדים מה קורה לנייר שאנו מכניסים אותו למים? אפשר גם לפתח את השיחה ולשאול אם יש להם רעיון כיצד לשמור על הנייר יבש.

3. הופכים את הצנצנת שפתחה כלפי מטה ומכניסים אותה במצב ישר עד לקרקעית הקערה. במידה והטיתם אותה, תראו בועות ותדעו שהקסם נהרס. לא נורא, קחו נייר יבש ונסו שנית.

4. הוציאו את הכוס באותה צורה שהכנסתם אותה.

5. הוקוס פוקוס! הכניסו את היד ותגעו בנייר, הוא נשאר יבש כפי שהיה לפני הטבילה באמבט המים.

6. אם ילדכם, כמו בביתי, כבר חושבים שהם ראו הכל ולא השגתם את אפקט הוואו הרצוי, אפשר להכניס את הצנצנת עם הפתח למעלה ולהראות שהקסם לא עובד. בנוסף כדאי להראות שאם מכניסים את הצנצנת עם הפתח למטה אבל במצב נטוי, אוויר יוצא בצורת בועות והנייר נרטב. דרך נוספת ומאוד נחמדה הינה להעביר את כל הניסוי לאמבטיה! אפשר לעשות זאת עם הצנצנת או כל מיכל שתמצאו (אנחנו עשינו זאת עם מיכל שמפו)- כאן האפקט היה מרשים וקיבלתי סוף סוף את צהלות השמחה הרצויות.

למה?

אנו נוטים לחשוב שהצנצנת ריקה אך היא מלאה באוויר שלא מאפשר למים להיכנס ולהרטיב את הנייר. האוויר קל יותר מהמים ולכן הוא נמצא מעליהם. כל עוד אין לאוויר פתח מילוט המים לא יצליחו להיכנס לצנצנת. ברגע שאנו מטים את הצנצנת ואוויר יוצא החוצה (אנו רואים זאת כבועות), המים נכנסים והנייר נרטב.

רוצים להפוף את הניסוי לתוספת מקורית למשלוח המנות המסורתי...

מה צריך?

צנצנת בגודל של כוס

נייר סופג

דף הוראות מודפס

ניתן להוסיף ציור של ליצן או ברכה אישית

הכנת משלוח המנות

לתוך הצנצנת הכניסו כדור נייר סופג, את דף ההוראות מקופל וקשטו את הצנצנת לפורים, או הכניסו ברכה. סגרו את הצנצנת והוסיפו אותה למשלוח המנות.

                                                                                                                         פורים שמח!