אני מאוד אוהבת את חג החנוכה. להבת הנרות המהפנטת, לביבות, סופגניות , שירים, ריקודים והמון מפגשי חברים ומשפחה.

כמו בכל שנה גם השנה החלטתי להעביר קצת מרוח החג לילדי, שמנו שירי חנוכה ברקע והסתובבנו כסביבונים. לאחר מספר שירים שבהם עלתה המילה מכבים שאל בן החמש ״מי אלו הכבאים? והאם הם הטובים או הרעים? ״. בן השמונה מיד קפץ ואמר ״אלו הרעים!״, לטובתו אכתוב ששתי דקות קודם הוא הראה בקיאות מרשימה במגילת אסתר. כאן הבנתי ששמחה וריקודים לא יספיקו וצריך קצת ללמד אותם על החג ואם אפשר על הדרך גם קצת חשבון ויצירה מה טוב.

מה צריך?

בריסטול/ חתיכת קרטון בגודל של A4 מאריזת מזון

טושים/צבעי גועש/עפרונות צבעוניים

עיפרון

סביבונים

הכנת המשחק

  1. לוקחים חתיכת קרטון בערך בגודל של A4. אנחנו אוהבים מחזור אז השתמשנו בקרטון של קופסת דגני הבוקר.  

2. על גבי הבריסטול מציירים עיגולים בגדלים שונים, בצורת קליעה למטרה. אפשר להשתמש בכוסות וצלחות שונות על מנת לצייר עיגול  מדויק, להשתמש במחוגה או לצייר ציור חופשי.

3. כותבים מספרים על המטרה לפי רמת הידע של הילד. לדוגמה: גיל 8- ניתן לכתוב 3,11,17,x2. גיל 5- 1,2,3,4,5,6. אפשר לכתוב שברים ואפילו חיסור- כל פעולת חשבון שאתם רוצים שילדכם יתרגל.

4. צובעים כל רצועה בצבע שונה.

5. לוקחים סביבונים ומתחילים לשחק! כל משתתף מסובב בתורו את הסביבון ורושם בטבלה מסודרת (כדאי להחליט אם השפיץ או המקל של הסביבון קובעים את המספר מפני שלרוב הוא נופל על שני מספרים שונים). בסוף נותנים לילד לחשב את התוצאות של כלל המשתתפים ורואים מי ניצח.

סביבון סוב סוב סוב

למה?

במשחק זה אנו מרווחים מספר דברים: מוטוריקה, יצירתיות, לימוד חשבון, זמן איכות עם הילדים והכל תוך כדי משחק ורוח החג.

אפשר להתאים פעילות זו לכל גיל, בת הכמעט שלוש נהנתה לנסות ולצייר עיגולים בהמון צבעים, בן החמש נהנה מכתיבת המספרים, חישוב חישובים פשוטים, ציור עיגולים עם כלי מטבח וביד חופשית הוסיף עוד ועוד ״קליפות״ למטרה. בן השמונה כבר נהנה מחישובים קצת יותר מסובכים.

ככה נראת מטרה של ילדה בת רבע לשלוש

שיהיה חג שמח, מואר ונאור!